ویراستاری چیست؟ انواع و اصول ویراستاری

ویرایش مقاله

اگر به فکر چاپ مقاله در مجلات معتبر با ایمپکت بالا هستید، ویرایش مقاله الزامی است. در این نوشتار نکات کاربردی ویرایش مقاله بیان شده و ابزارهای رایگان برای ویرایش مقاله معرفی می شوند. دقت کنید که استفاده از این ابزارها، یک سری ملاحضاتی را دارد.

فهرست مطالب

ویراستاری چیست؟ انواع و اصول ویرایش و ویراستاری مقاله کدام است؟

ویراستاری مقاله به مجموعه کارهایی گفته می شود که توسط ویراستار روی مقاله، نوشته و یا کتاب انجام می شود و در نتیجه آن تمام ایرادهای نوشتاری آن برطرف می شود. بی شک هر نوشته ای ویرایش نیاز دارد، اما ویرایش برای مقالات و کتب علمی به ویرایش زبانی ختم نمی شود و علاوه بر آن، ویرایش علمی توسط متخصص و خبره آن رشته، تکمیل کننده ویرایش زبانی است. در حقیقت هر مقاله، اول باید توسط متخصص همان رشته، ویرایش علمی شده و پس از آن، توسط ویراستار زبان انگلیسی، ویرایش نوشتاری گردد. بهترین ویرایش زمانی انجام می شود که ویراستار، همزبان و متخصص در آن رشته هم باشد. این حالت را اصطلاحا ویرایش نیتیو و تخصصی می گوییم.

انواع و اصول ویراستاری مقاله کدام است؟

ویراستاری علمی مقاله

ویراستاری علمی مقاله، توسط متخصص هم رشته با مقاله انجام می شود. در این نوع ویرایش، ایراد و مشکلات علمی مشخص شده و برطرف می گردد.

ویراستاری زبانی مقاله

ویراستاری زبانی مقاله، توسط ویراستار متخصص زبان انجام می شود. مثلا، اگر مقاله به زبان انگلیسی نوشته شده است، در این مرحله، مقاله توسط یک ویراستار متخصص ویرایش زبان انگلیسی بررسی شده و تمامی ایرادهای زبانی آن، برطرف می شود.

بیشتر بدانیم:
مقاله نویسی تخصصی و ساختار محور

ویراستاری گرامری مقاله

ویراستاری گرامری مقاله در واقع معادل همان ویرایش زبانی مقاله است. چون در برخی منابع از ویرایش گرامری مقاله و در برخی منابع از ویرایش زبانی استفاده شده است، بنابراین هر دو در اینجا بیان شد.

ویراستاری ساختاری مقاله

ویراستاری ساختاری مقاله، به نحوه قرارگرفتن اجزای مختلف مقاله  همانند چکیده، مقدمه، مواد و روش ها، نتایج و بحث مربوط می شود. این ساختار بندی گرچه در اغلب رشته ها از یک سری اصول مشترک، پیروی می کند، اما تفاوتهایی هم در برخی جزییات وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله نویسی ساختار محور را مطالعه فرمایید.

ویراستاری محتوایی مقاله

ویراستاری محتوایی مقاله که گاهی از آن به عنوان ویرایش معنایی و مفهومی مقاله یاد می شود، مسول اصلاح محتوا و مفهوم مقاله است. ویراستار محتوایی، وظیفه دارد که مقاله را به گونه ای ویرایش نماید که مفاهیم به درستی به خواننده منتقل گردد.

چرا ویراستاری انگلیسی لازم است؟

همین الان یک متن چند خطی به زبان مادری خود (مثلا فارسی) بنویسید و آن را برای ویرایش به یک ویراستار زبان فارسی بدهید. خواهید دید ویراستار زبان ایرادهای فراوانی در آن خواهید یافت و برای اصلاح آن پیشنهادی ارزشمندی خواهد داد. وقتی اغلب افراد در نوشتن یک متن چند خطی به زبان مادری، دارای ایراد هستند، به نظر شما نوشتن مقاله به زبان دیگری (مثلا انگلیسی)، بدون ویراستاری آن، امکان پذیر است. باید قبول کرد که ویرایش مقاله هم مانند بسیاری از علوم دیگر یک تخصص است. علاوه بر آن، ویرایش، یک هنر است. هنری که نوشته های اولیه و ساده را به یک متن علمی، دقیق و قابل فهم تبدیل می نماید.

ویراستاری انگلیسی شامل چه مواردی می شود؟

مراحل وبراستاری انگلیسی مقاله شامل این موارد است.

اصلاح گرامری مقاله

بررسی املا و نکات فنی

 ایجاد یکپارچگی و تصحیح زمانی افعال مقاله

ایجاد تقارن زمانی مناسب با بین جملات مقاله

تصحیح لحن بیان جملات، ویرایش جملات

اصلاح ارتباطات فعل و فاعل، معلوم و مجهول

تصحیح کاربرد حروف تعریف، سجاوندی

تصحیح واژگان استفاده شده

اصلاح ساختار  و جمله بندی جملات

رفع ابهام در بخش های مختلف مقاله

ایجاد ارتباط معقول و متناسب بین جملات و ایجاد یکنواختی در مقاله

اصلاح ویراستاری به یکی از سبک های انگلیسی یا آمریکایی

 برترین ابزارهای ویراستاری متن و نوشته انگلیسی کدام است؟

برای ویراستاری متن و نوشته انگلیسی ابزارهای های مختلفی وجود دارد که شما می توانید، برای اطلاعات بیشتر به نوشته بهترین نرم افزارهای ویرایش مقاله مراجعه کنید. این ابزارها، در بهترین حالت می توانند به صورت یک کمک ویراستار عمل کرده و متن ویرایش شده توسط آنها، باید توسط یک ویراستار انسانی متخصص و مجرب، ویراستاری شود.

بیشتر بدانیم:
نکات مهم و کاربردی در مورد نوشتن مقاله با کمک هوش مصنوعی

برنامه های کاربردی ویراستاری به انگلیسی کدام هستند؟

برای ویراستاری به انگلیسی برنامه های مختلفی به بازار امده اند که برخی از این برنامه ها، قبلا تحت عنوان ویرایش مقاله با کمک هوش مصنوعی معرفی شده اند. برخی از این  برنامه ها و ابزار ها مدعی ویراستاری متن انگلیسی انلاین و رایگان هستند. باید دقت کنید که حتما بعد از ویراستاری مقاله توسط این برنامه ها، ویرایش متن انگلیسی  توسط ویراستار انسانی کنترل گردد.

هزینه ویراستاری مقاله چگونه محاسبه می شود؟

هزینه ویراستاری مقاله بر اساس دو فاکتور تعیین می شود. فاکتور اول تعداد کلمات فایل ورد اولیه و فاکتور دوم مدت زمان انتظار برای ویراستاری مقاله. برای اطلاعات بیشتر به هزینه ها مراجعه فرمایید.

مدت زمان ویراستاری مقاله چند روز است؟

ما در موسسه رادان انگلیش ادیت، مقالات را در مدت زمان یک تا ده روز ادیت می کنیم. در واقع برای تمام مقالاتی که درخواست ویراستاری دارند، پیش فاکتور ویراستاری از یک تا ده روزه صادر می شود. شما بر اساس نیاز خود، قادر به انتخاب زمان ویراستاری مقاله خود هستید.

آیا ویراستاری مقاله برای ژورنال آی اس آی (ISI) با ویراستاری متن انگلیسی برای کنفرانس فرق دارد؟

ویراستاری مقاله برای ژورنال آی اس آی (ISI) با ویراستاری متن انگلیسی برای کنفرانس هیچ فرقی ندارد.

آیا ویراستاری نیتیو با ویراستاری تخصصی فرق دارد؟

ویراستاری نیتیو مقاله نوعی از ویراستاری مقاله است که ویراستار آن یک فرد خارجی انگلیسی زبان است. یعنی زبان مادری این فرد انگلیسی است. البته این فرد دوره های تخصصی ویراستاری را در موسسات بین المللی گذرانده و به ویراستار نیتیو تبدیل شده است.  ویراستاری تخصصی مقاله توسط ویراستاری انجام می شود که زبان مادریش انگلیسی است، دوره های تخصصی ویراستاری نیتیو را گذرانده و علاوه بر همه اینها، دارای تخصص و تحصیلات دانشگاهی و همرشته مقاله ای است که ویراستاری آن را بر عهده می گیرد.

آیا چاپ مقاله، بدون ویراستاری متن انگلیسی، امکان دارد؟

تقریبا اغلب مجلات آی اس آی، برای چاپ مقاله درخواست ویراستاری متن انگلیسی مقاله می کنند. حتی در بسیاری از موارد، گواهی ویراستاری مقاله (Certification Letter) را درخواست می کنند.

ویراستاری مقاله در کدام رشته ها و گرایش ها انجام می شود؟

موسسه رادان انگلیش ادیت، به عنوان نماینده انحصاری شرکت دانش بنیان از کشور انگلستان، ویراستاری مقاله را در تمامی رشته ها و گرایش ها انجام می دهد. این شرکت با همکاری بیش از 750 ادیتور نیتیو، خدمات ویراستاری را به نویسنده گان در سراسر دنیا ارایه می دهد.

ویراستاری برای چه متونی انجام می شود؟ آیا ویراستاری برای انواع نوشته ها صورت می گیرد؟

ویراستاری برای انواع نوشته ها همانند مقالات علمی، گزارش های پژوهشی سازمان ها، متن و نوشته های بین المللی سازمان ها، پایان نامه ها و رساله های دانشحویان بین المللی، کناب های علمی و حتی کتاب های غیر علمی و عمومی انجام می شود.

بیشتر بدانیم:
نرم افزارهای ترجمه مقاله به صورت رایگان جایگزین مترجم می شوند؟

ویراستاری نیتیو چیست؟ ویراستاری نیتیو توسط چه کسانی انجام می شود؟

ویراستاری توسط افرادی انجام می شود که زبان مادری آنها انگلیسی است و اصطلاحا نیتیو کشورهای انگلیسی زبان هستند. این افراد حداقل فوق لیسانس در رشته و گرایش متتاسب با مقاله شما داشته و علاوه بر آن دوره های ویراستاری بین المللی را گذرانده و ویراستار تخصصی رشته شما شده اند.

ویژگی های یک ویراستار خوب چیست؟

ویژگی های یک ویراستار خوب و نحوه انتخاب یک ویراستاری خوب در مقاله دیگری با عنوان ده نکته کاربردی در انتخاب ویراستار آنلاین مقاله بیان شده است.

آیا ویراستاری مقاله، تضمین و پشتیبانی تا چاپ مقاله هم دارد؟

بله تمامی مقالات ویراستاری شده توسط موسسه رادان، دارای تضمین و پشتیبانی تا چاپ مقاله هستند. این ضمانت مادام العمر و تا چاپ مقاله وجود دارد. اگر بعد از ویراستاری ، مجله به ویراستاری متن انگلیسی ایراد بگیرد، ویراستاری مجدد، رایگان است. البته اگر شما چند جمله به مقاله ادیت شده، اضافه کنید، فقط هزینه همین چند جمله را پرداخت می کنید.

گواهی ویراستاری مقاله چیست؟

گواهی ویراستاری، سندی است که به صورت یک برگه پی دی اف، به شما داده می شود. این گواهی، توسط شرکت انگلیسی که مقاله را ویراستاری کرده صادر و در آن عنوان مقاله، اسامی نویسنده گان و یک کد یکتا و منحصر به فرد قید می شود. این گواهی باید حتما توسط شرکت های معتبر از کشورهای انگلستان و یا آمریکا صادر شده باشد و توسط مجله قابلیت استعلام و صحت سنجی داشته باشد. این گواهی باید در زمان ثبت مقاله، به ژورنال ارسال گردد. وقت فرمایید که گواهی های ادیت صادر شده توسط کشورهایی مانند ایران، فاقد ارزش هستند. اگر در داوری به مقاله شما ایراد ویراستاری و یا گرامری گرفته شده است، لازم است در زمان پاسخ به داوران، حتما گواهی را ارسال و به داوران در مورد ویراستاری مقاله توسط شرکت دانش بنیان انگلیسی اشاره کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

ویراستاری مقاله بی شک یکی از اقدامات لازم برای چاپ مقاله در ژورنال های معتبر است. موسسه رادان انگلیش ادیت، افتخار دارد که به عنوان یکی از بهترین سایت های ویراستاری مقاله در بیست سال گذشته، با ارایه خدمات ویرایش مقاله به صورت نیتیو زمینه ساز پذیرش و چاپ مقالات بسیاری از دانشحویان و پژوهشگران ایرانی بوده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه ثبت سفارشتماس