نگارش کاور لتر مقاله، باید ها و نباید ها

کاور لتر

کاور لتر یا نامه پوششی (Cover Letter) مقاله چیست؟

اگر مقاله شما را به کتاب تشبیه کنیم، کاور لتر مقاله، جلد کتاب شماست. کاور لتر مقاله، نقش زیادی در پذیرش یا ریجکت مقاله داره. نگارش کاور لتر، یک سری بایدها و نبایدها داره. اگر دوست داری اصول نگارش کاور لتر را یاد بگیری، با ما همراه باشید.

کاور لتر، نامه است که نویسندگان به سردبیر مجله می نویسند و در آن تلاش میکنند که اهمیت  مقاله خود را در یک صفحه بیان کنند و نظر سردبیر ژورنال را برای ارسال مقاله به داوری جلب نمایند.

چرا نوشتن کاور لتر مقاله لازم است؟

کاور لتر مقاله، قبل از خود مقاله توسط سردبیر بررسی می شود. معمولا سردبیر مجله بعد از این بررسی تصمیم خود را در مورد ارسال مقاله به داوری و یا عدم ارسال آن به داوری و برگشت مقاله به نویسنده را می گیرد. بنابراین نحوه نوشتن کاور لتر بسیار مهم  است. نوشتن کاورلتر برای مقاله دلایل مهمی دارد که می‌تواند تأثیر بسزایی در روند پذیرش و بررسی مقاله شما داشته باشد. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

جلب توجه سردبیر

کاورلتر اولین چیزی است که سردبیر می‌خواند. یک کاورلتر خوب می‌تواند توجه سردبیر را به مقاله شما جلب کند و او را ترغیب به خواندن کامل مقاله نماید.

خلاصه‌ای از مقاله

 کاورلتر به عنوان یک مقدمه کوتاه و جذاب به سردبیر کمک می‌کند تا به سرعت متوجه شود که مقاله شما درباره چه موضوعی است، چه روش‌هایی استفاده شده و چه نتایجی به دست آمده است.

توضیح اهمیت و نوآوری

در کاورلتر می‌توانید به طور واضح بیان کنید که چرا تحقیق شما مهم است و چه نوآوری‌هایی دارد. این موضوع می‌تواند سردبیر را متقاعد کند که مقاله شما ارزش بررسی دارد.

انتخاب مجله مناسب

 با توضیح دلایل انتخاب مجله، نشان می‌دهید که با دقت مجله‌ای را انتخاب کرده‌اید که مقاله شما با دامنه تحقیقاتی آن سازگار است. این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده دقت و حرفه‌ای بودن شما باشد.

بیشتر بدانیم:
ویراستاری چیست؟ انواع و اصول ویراستاری

تأکید بر اصالت مقاله

در کاورلتر می‌توانید تأیید کنید که مقاله شما اصیل است و قبلاً در هیچ مجله‌ای چاپ نشده است. این موضوع به سردبیر اطمینان می‌دهد که مقاله شما منحصربه‌فرد است و مشکلات حقوقی ندارد.

احترام و سپاسگزاری

با تشکر از سردبیر و داوران برای بررسی مقاله، نشان می‌دهید که به زمان و تلاش آن‌ها احترام می‌گذارید. این موضوع می‌تواند تأثیر مثبتی در روند بررسی داشته باشد.

به طور کلی، کاورلتر یک فرصت است تا مقاله خود را به بهترین شکل معرفی کنید و نشان دهید که تحقیق شما ارزشمند و مناسب برای انتشار در مجله مورد نظر است.

چگونه کاور لتر مقاله نوشته می شود؟

ساختار کاور لتر مقاله برای اغلب مجلات بین المللی یکسان است. اما گاهی دیده است که برخی از ژورنال ها، ساختار ویژه ای را برای نوشتن کاور لتر پیشنهاد می دهند. بنابراین قبل از نوشتن کاور لتر و ارسال آن به مجله، بهتر است که راهنمای مجله برای نویسندگان (Guidelines for Authors) را کنترل کنید. اگر تملیت یا فرم ویژه ای برای نوشتن کاور لتر بود، توصیه می شود که حتما از آن استفاده شود. اگر فرم ویژه ای برای نوشتن کاور لتر وجود نداشت، پیشنهاد می شود که از ساختار استاندارد برای نگارش نامه پوششی استفاده کنید.

ساختار کاور لتر مقاله (Structure of Cover Letter) از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

ساحتار کاور لتر مقاله از بخش های زیر ساخته شده است.

 1. اسم سردبیر مجله
 2. عنوان مقاله و اسم مجله
 3. بیان این موضوع که مقاله شما تاکنون در هیچ مجله ای چاپ نشده و در حال داوری هم نیست.
 4. بیان نکات مهم مقاله شما و اینکه چرا پژوهش انجام شده مهم است. تاکید بر اهمیت بین المللی پژوهش مهم است.
 5. نوشتن موضوع عدم تعارض منافع (Conflict of Interest)
 6. یک جمله جمع بندی مناسب
 7. نوشتن اطلاعات تماس نویسنده مسوول (Corresponding Author )
 8. امضا و تاریخ

نباید های نگارش یک کاور لتر خوب و استاندارد برای مقاله چیست؟

 1. کاور لتر مقاله یک بخش کاملا مستقل و جدا از مقاله است. در نگارش آن به هیج عنوان از بخش های نوشته شده مقاله همانند چکیده و یا نتایج استفاده نکنید.
 2. در نوشتن کاور لتر به هیج عنوان رفرنس دهی نکنید. کاور لتر یک متن مستقل از مقاله شما است.
 3. در نگارش کاور لتر مقاله هرگز غلو و زیاده گویی نکنید. معمولا حجم این بخش سه تا چهار پاراگراف بوده و کمتر از 500 کلمه است.
 4. در نوشتن کاور لتر از بیان جزییات مقاله، همانند روش ها و نتایج دوری کنید.
 5. در نوشتن کاور لتر هرگز از بدیهات علمی استفاده نکیند. سردبیر یک فرد متخصص است و بدیهات علمی را خوب می داند.
 6. در کاور لتر به هیچ عنوان از مقاله خود تعریف و تمجید بیش از حد نکنید. از بیان جملاتی همانند اینکه این موضوع برای اولین بار مورد پژوهش قرار گرفته، جدا پرهیز کنید.
 7. دقت کنید که در کاور لتر حتی یک ایراد و اشکال گرامری و ویرایشی وجود نداشته باشد. حتی یک ایراد کوچک می تواند سبب واکنش منفی سردبیر شده و مقاله را کلا ریجکت کند.
بیشتر بدانیم:
بهترین ابزار های هوش مصنوعی برای ترجمه رایگان مقاله

باید های نگارش یک کاور لتر مناسب و استاندارد برای مقاله چیست؟

 1. باید برای نوشتن کاور لتر مقاله، وقت کافی گذاشته و آن را با انشای جدید و مستقل از مقاله بنویسید.
 2. در نگارش کاور لتر، سردبیر را مخاطب قرار دهید و حتما نام و نام خانوادگی ایشان را به صورت کامل بنویسید.
 3. لحن نگارش باید به صورت رسمی باشد ولی دقت کنید که سرد و بی روح نباشد.
 4. به دستاورد های منحصر به فرد، اختصاصی و مهم مقاله به صورت کلی و تیتروار اشاره کنید.
 5. نوآوری مقاله خود را دقیق و واضح قید کنید.
 6. اهمیت مقاله خود را برای به صورت دقیق و مشخص بیان کنید.
 7. به صورت واضح، بیان کنید که نتایج مقاله شما، چگونه می تواند برای سایر پژوهشگران مفید واقع شود.
 8. اگر مقاله شما دارای کاربردی بین المللی است و قابلیت تعمیم به سایر مناطق جهان دارد، این موضوع در کاور لتر بیان گردد.
 9. ابراز وفاداری و پایبندی به اصول و منشور اخلاقی پژوهش های مرتبط با انسان و حیوان و همچنین رضایت شرکت کنندگان
 10. دلایل ارسال مقاله را به آن مجله بیان کنید.
 11. اگر نویسندگان مقاله، بیش از یک نفر است، در کاور لتر قید کنید که همه نویسندگان در نگارش مقاله مشارکت داشته و موافق ارسال مقاله به آن ژورنال هستند.
 12. بعد از نوشتن کاور لتر، حتما آن را برای رفع ایراد های ویرایشی و گرامری به یک ویراستار نیتیو بدهید.

نگارش کاور لتر مقاله اختیاری است یا الزامی؟

اختیاری بودن و یا الزامی بودن نوشتن کاور لتر یا نامه پوششی به سیاست های هر مجله بستگی دارد. برای اطمینان از این موضوع بهتر است به راهنمای نویسندگان و یا وب سایت مجله مراجعه کنید. بهرحال حتی اگر مجله ای نگارش کاور لتر را الزامی نکرده باشد، نوشتن یک کاور لتر خوب و استاندارد به شدت توصیه می شود. این کار یک رفتار حرفه ای بوده و شانس شما را برای پذیرش مقاله به شدت بالا می برد.

چگونه کاور لتر مقاله را به ژورنال ارسال کنیم؟

در اغلب مجلات معتبر در زمان سابمیت مقاله، یک بخش ویژه برای ثبت کردن کاور لتر وجود دارد. فایل ورد مقاله در  این بخش، آپلود می گردد. اگر چه در اغلب مجلات این بخش به صورت کاور لتر  (Cover Letter) نامگذاری شده ولی در برخی از مجلات به صورت اپلیکیشن لتر (Application Letter) نوشته شده است.

آیا در نگارش کاور لتر می توانیم، داوران پیشنهادی را معرفی کنیم؟

معرفی داوران پیشنهادی برای داوری مقاله، معمولا در این بخش انجام نمی شود. معرفی داور، در سیستم ثبت مقاله در ژورنال دارای بخش جداگانه ای است. معمولا مجلات از شما می خواهند که چند نفر متخصص را برای داوری پیشنهاد بدهید. البته واضح است که استفاده یا عدم استفاده از این داوران، در اختیار مجله است.

بیشتر بدانیم:
روش های کاهش درصد همانندجویی مقاله

یک نمونه مناسب برای نگارش کاور لتر 

 

[Your Name]

[Your Address]

[City, State, ZIP Code]

[Email Address]

[Date]

[Editor’s Name]

[Journal Name]

[Journal Address]

,Dear [Editor’s Name]

I am pleased to submit the enclosed manuscript entitled “[Title of the Manuscript]” for consideration for publication in [Journal Name]. This manuscript presents [brief description of the topic and purpose of the research].

In this study, we [briefly summarize the methods and key findings]. Our results indicate that [key results and significance of the findings]. We believe that these findings contribute significantly to the understanding of [relevant field or topic] and will be of interest to the readers of [Journal Name].

We have chosen [Journal Name] for the publication of our manuscript because [reasons for selecting the journal, such as relevance to the field, readership, and impact factor].

We confirm that this manuscript has not been published elsewhere and is not under consideration by another journal. All authors have approved the manuscript and agree with its submission to [Journal Name].

Thank you for considering our submission. We look forward to your feedback

,Sincerely

[Your Name]

[Your Affiliation]

[Email Address]

جمع بندی و سخن پایانی

نگارش کاور لتر استاندارد و خوب برای مقاله، شانس پذیرش و چاپ مقاله شما را در مجلات و ژورنال های بین المللی به شدت افزایش می دهد. نوشتن کاور لتر یا نامه پوششی یکسری اصول، باید ها و نباید هایی است که در اینجا بیان شد. در صورتی که نوشتن کاور لتر مقاله خود را انجام داده اید، ویرایش نیتیو و برطرف کردن ایراد های ویرایشی، نگارشی و گرامری آن را فراموش نکیند.

2 دیدگاه

 • کاور لتر مقالم رو دقیقا با رعایت باید ها و نباید های سایت شما نوشتم. مقالم خیلی زود رفت داوری و پذیرش چاپ گرفت. خیلی از شما ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه ثبت سفارشتماس