نکات مهم در نوشتن مقدمه مقاله چیست؟

مقدمه خوب برای مقاله


نکات مهم در نوشتن مقدمه مقاله چیست؟

نوشتن مقدمه مقاله، یکی از اصول اولیه و پایه ای در مقاله نویسی است. مقدمه مقاله نقش مهمی در تصمیم داوران برای پذیرش و یا رد مقاله را دارد. در حقیقت بسیاری از داوران با نگاه سریع به مقدمه در همان دقایق اولیه، تصمیم خود را برای ریجکت مقاله یا ادامه بررسی می گیرند. بنابراین نوشتن مقدمه مقاله باید بسیار دقیق، جذاب و علمی باشد و در همان اول به این سوال جواب دهد که چرا این پژوهش انجام شده است؟ اگر به این سوال، جواب شایسته ای داده شود، به داور مقاله حس مثبت داده و ادامه بررسی را با انگیزه بیشتری انجام می دهد. برای نوشتن مقدمه مقاله خوب و تاثیرگذار، باید ساختار کلی مقدمه را دانسته و تلاش کنیم تا مقدمه مقاله را در یک ساختار استاندارد و قالب و فرمت محتوایی مناسب بنویسیم.

بطور کلی مقدمه مقاله در مقاله نویسی تخصصی و ساختار محور حداقل از چهار بخش تشکیل شده است.

بخش اول مقدمه مقاله: تعریف دقیق موضوع و بیان اهمیت آن

اشتباه رایج در بسیاری از مقالات علمی این است که در پاراگراف اول موارد کلی را می گویند. بیان واضحات علمی در این بخش جایی ندارد. در نظر داشته باشید، مقاله شما توسط داوران با تجربه و متخصص در رشته شما داوری می شود. پس بیان های کلی و تلاش برای توضیح مطالب علمی ثابت شده، نه تنها تاثیر مثبت نداشته، بلکه کسل کننده و سبب کاهش انگیزه داور برای ادامه مطلب می شود. پس چه بایدکرد؟ بدون مقدمه چینی و بدون حاشیه نویسی، مستقیم موضوع را دقیق تعریف کنید. به صورت کاملا مشخص اهمیت موضوع را بیان کنید. با این کار ذهن داور و خواننده را درگیر مقاله می کنید. نظرش را جلب می کنید و او را به ادامه خواندن تشویق می کنید. این اولین گام برای جلب نظر داور است. بهتر است این بخش از مقدمه در یک پاراگرف جمع گردد. البته گاهی اوقات، خصوصا در مقالات بین رشته ای، این بخش در دو پاراگراف نوشته می شود. زمان این بخش از مقاله، معمولا زمان حال است.

بیشتر بدانیم:
اهمیت ترجمه نیتیو مقاله چیست؟ 

بخش دوم مقدمه مقاله: ارایه پیشینه پژوهش

قبل از نوشتن این بخش باید، تمامی مقالات، کتابها و گزارش های علمی مرتبط به موضوع را بخوانید. همچنین باید آنها را در راستای موضوع مقاله جمع بندی کنید. برای نگارش پیشینه تحقیق بهتر است، موضوع مقاله را به چند موضوع کوچکتر (زیر موضوع) تقسیم کنید. برای هر یک از این موضوع های کوچکتر یک یا دو پاراگراف بنویسید. بنابراین، اگر شما پنج زیر موضوع داشته باشید، در نهایت پنج تا ده پاراگراف خواهید داشت. دقت کنید که نحوه قرار گرفتن این پاراگراف ها پشت سرهم باید یک روند منطقی و اصولی را طی نماید. بهتر است پاراگراف ها از موضوعات کلی تر شروع و گام به گام به موضوعات جزیی ختم شوند. در این بخش تلاش کنید به داور مقاله، اثبات کنید که شما، قبل از پژوهش، تمامی پژوهش های قبلی را مطالعه کرده و در نکات قوت و ضعف آنها را بررسی کرده اید.

منابع قدیمی را فراموش نکنید

بر خلاف تصور برخی از دانشجویان، نباید فقط منابع و مقاله های جدید را در نظر گرفت. باید به یک جمله دقیق و علمی بگویید که شما از تاریخچه این موضوع کاملا آگاه می باشید و مقالات چاپ شده تا به امروز را کاملا بررسی کرده اید. به عنوان مثال می توانید، بگویید که: اگرچه مطالعات زیادی در این موضوع کلی انجام شده (رفرنس های زیادی را از قدیم به جدید قید کنید) ولی تا به امروز مطالعات بسیار اندکی در این ریز موضوع انجام گرفته است (رفرنس قید کنید).

به نحوه بیان هدف در این بخش مقاله دقت شود

هدف کلی این بخش از مقاله، این است که ضمن مرور فنی و سیستماتیک پژوهش های قبلی داشته باشیم. داوران مجله و خواننده مقاله را به این جمع بندی برسانیم که، اگرچه تحقیقاتی قبلا در این موضوع انجام شده، اما هنوز موضوعاتی بسیار مهمی برای ادامه پژوهش در این زمینه وجود دارد. شما در این پژوهش و مقاله، به این موضاعاتی پرداخته اید که مهم هستند ولی تاکنون کمتر مورد توجه و مطالعه قرار گرفته اند. بنابراین چاپ و انتشار نتایج بدست آمده می تواند کمک ارزشمندی به توسعه علم و حل مشکلات موجود نماید.

 بخش سوم مقدمه مقاله: بیان اهداف پژوهش

در این بخش مهمترین اهداف پژوهش به صورت کاملا دقیق و گویا بیان می شود. دقت کنید، اهداف نباید کلی و خارج از دسترس باشند. گاهی اوقات در زمان نوشتن پروپوزال اهدافی وجود دارد که بعد از انجام پژوهش به آنها نرسیده ایم. در این حالت، اهداف باید متناسب با نتایج بدست آمده، بازنویسی شوند. معمولا این اهداف در یک پاراگراف بیان می شوند.

بیشتر بدانیم:
چاپ رایگان مقاله در مجلات پولی

بخش چهارم مقدمه مقاله: پیامد های آتی پژوهش

در این بخش از مقدمه به مهمترین پیامدهای آتی پژوهش اشاره می شود. این بخش در واقع به نوعی تکمیل کننده برای سه بخش قبلی است. اگر چه همانند سه بخش قبلی، الزامی نیست، اما وجود آن نوعی تاکید بر مهم بودن پژوهش و کاربردی بودن آن است.

جمع بندی و سخن پایانی

مقدمه مقاله از چهار بخش اصلی تشکیل شده است. 1. تعریف دقیق موضوع و بیان اهمیت آن، 2. ارایه پیشینه پژوهش، 3.بیان اهداف پژوهش و 4. پیامدهای آتی پژوهش. این بخش ها باید به صورت منسجم  قرار گرفته و داور مقاله را برای پذیرش مقاله برای چاپ قانع نماید.

موسسه رادان انگلیش ادیت، پیشرو در ارایه خدمات ویرایش نیتیو، ترجمه تخصصی بوده و آماده ارایه خدمات مشاوره تخصصی و کوچینگ مقاله و همچنین مقاله نویسی تخصصی و ساختار محور است. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه ثبت سفارشتماس