loading

سرقت ادبی و پارافریز

سرقت ادبی و پارافریز

 

بررسی سرقت ادبی و پارافریز برای کاهش سرقت علمی یا پلاجیریزم استفاده می شود. پلاجریزم در واقع استفاده از مقالات و متون چاپ شده دیگران در مقاله خود است. برای  تعیین درصد تشابه از نرم افزار iThenticate استفاده می شود.

بازنویسی و ویرایش نیتیو همزمان مقاله برای کاهش درصد تشابه تا حد استاندارد، از جمله خدمات موسسه رادان انگلیش ادیت است. این کار توسط شرکت دانش بنیان از کشور انگلستان انجام شده و در پایان گزارش مجدد و رایگان برای اطمینان از نتیجه کار داده می شود.

بازنویسی و ادیت نیتیو همزمان دارای گواهی کددار و قابل استعلام بوده و ویرایش مجدد رایگان  مطابق با نظرات اصلاحی مجله نیز دارد.

 

 

مهمترین موارد بررسی سرقت ادبی و پارافریز:

  • بررسی سرقت ادبی و تشابه مقاله شما با نرم افزار iThenticate
  • ارایه گزارش درصد تشابه و سرقت ادبی
  • مشاور رایگان در مورد گزارش سرقت علمی مقاله شما
  • بازنویسی، پارافریز، ریوردینگ و ویرایش همزمان مقاله برای کاهش سرقت ادبی و ادیت نیتیو
  • ارایه مجدد گزارش سرقت ادبی پس از بازنویسی و ویرایش همزمان
  • ویرایش مجدد رایگان و اصلاح مقاله مطابق با نظرات اصلاحی مجله

سرقت ادبی و پارافریز در مقالات علمی

 

 

سرقت ادبی یا پلاجریزم چیست؟

 

به پلاجریزم (Plagiarism) در زبان فارسی سرقت ادبی، سرقت علمی، دستبرد علمی، دزدی ادبی یا پلاجیاریزم گفته می شود. سرقت ادبی برداشتن فکر، ایده، متن، نوشته، فیلم، عکس و محتوای دیگران و ارایه آنها به نام خود است.

 

انواع سرقت ادبی چیست؟

 

سرقت ادبی در واقع طیف گسترده ای از کپی کردن اتفاقی و غیر اگاهانه تا دستبرد های آگاهانه را شامل می گردد. سرقت ادبی مستقیم (Copy and Paste)، استفاده کلمه به کلمه بدون استناد و سرقت ادبی با تغییر کلمات (Copy and Word Switch)، برداشتن متن و تغییر تنها چند کلمه آن از جمله مشهورترین روش های سرقت ادبی و علمی هستند.

 

 

سرقت ادبی از خود  (Self-plagiarism) چیست؟

 

چاپ بخشی از مقاله قبلی خود در مقاله جدید، سرقت ادبی از خود نام دارد. با توجه به اینکه در این نوع پلاجریزم، فرد آگاهانه از متن چاپ شده قبلی خودش استفاده کرده است، جرم به مراتب سنگین تر است. بنابراین، به هیچ عنوان نباید حتی بخش کوچکی از مقاله های قبلی را در مقاله جدید قرار دهیم.

 

 

مجازات سرقت ادبی چیست؟

 

 

مجازات عمومی دزدی علمی

 

هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازه او و یا عالماً عامداً به ‌نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند، به حبس تأدیبی از شش ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد.

 

مجازات اعضای هیئت علمی، کارکنان، دانشجویان و طلاب

 

اگر مرتکبان سرقت علمی از اعضای هیات علمی، کارکنان و یا طلاب باشند، ممکن است بر اساس آیین نامه های مربوطه به انفصال موقت، بازخرید، اخراج یا انفصال دائم محکوم می‌شوند. در صورتی که قاتون برای دانشجویان مجازات دانشجویان مواردی مانند منع موقت تحصیل، تغییر محل تحصیل، تغییر دوره تحصیل، اخراج، محرومیت از تحصیل تا ۵ سال درنظر گرفته است.

 

چگونه سرقت ادبی را شناسایی کنیم؟

 

برای کشف و بررسی سرقت علمی نرم افزارهای مختلفی ارایه شده است که برخی از آنها به صورت انلاین و رایگان بوده و برخی دیگر برای بررسی هر مقاله مبلغی از ده تا صد دلار درخواست می نمایند.

 

مهمترین نرم افزارهای شناسایی سرقت ادبی

 

 

نرم افزارهای رایگان بررسی دزدی ادبی

 

بزرگترین ضعف نرم افزارهای رایگان دسترسی بسیار محدود انها به منابع برای مقایسه و کشف میزان تشابه و سرقت ادبی است. در حقیقت نرم افزار های رایگان، مقاله شما را فقط با منابع و مقالات رایگان موجود در فضای مجازی مقایسه کرده و قابلیت مقایسه مقاله شما را با دیتا بانک های عظیم و معتبر ناشران بزرگ را ندارند. در نتیجه، استفاده از آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

 

نرم افزارهای غیر رایگان بررسی سرقت علمی

 

در میان نرم افزارهای غیر رایگان، بی شک آیتنتیکیت (iThenticate) ، با دسترسی به اطلاعات بیش از 530 ناشر بزرگ دنیا، 90000 ژورنال مهم از طریق Cross Check ، پایان نامه ها از طریق ProQuest و سایر منابع اطلاعاتی علمی بهترین نرم افزار برای بررسی درصد سرقت ادبی است.

این موضوع سبب شده است که ناشران بزرگ دنیا مانند Elsevier، Springer، Wiley Blackwell ، Nature، که بیش از 90 درصد مجلات علمی دنیا را چاپ می کنند، از نرم افزار  آیتنتیکیت برای بررسی اصالت مقاله و یا احتمال وجود سرقت ادبی در مقالات ارسال شده به مجلات خود استفاده کنند.

 

سرقت ادبی تا چند درصد مجاز است؟

 

 

تفاوت سرقت ادبی و تشابه مقالات

 

قبل از جواب دادن به این سوال، باید تفاوت بین سرقت ادبی و تشابه مقالات را بدانیم. تشابه زمانی است ما از کلمات کلیدی، کلمات تخصصی، مواد و روش ها، اسامی خاصی استفاده می کنیم که قبلا هم در مقالات چاپ شده به صورت پرتکرار استفاده شده است. در این حالت نرم افزار این موارد را تشخیص داده و به عنوان تشابه، محاسبه می نماید. چنانچه این تعداد کلمات پشت سرهم، بیش از سه کلمه باشد و یا توالی نوشتاری مقاله شما، شبیه سایر مقالات باشد، نرم افزار این کلمات به عنوان سرقت ادبی محاسبه خواهد کرد.  

به طور کلی می توان گفت که اغلب مجلات تشابه کلی را تا حدود 20 درصد به شرط اینکه هر یک تشابه های جزیی نیز کمتر از 2 درصد باشد را در حد قابل قبول می دانند.  باید توجه داشت که وجود سرقت ادبی حتی چند درصد، قابل قبول نبوده و سبب ریجکت سریع مقاله، قبل از داوری می شود. 

 

چگونه سرقت ادبی مقاله را برطرف کنیم؟

 

برای بر طرف کردن سرقت ادبی می توان از پارافریزکردن (Paraphrasing)، ریوردینگ (Re-wording) و ریریتینگ یا بازنویسی (Re-writing) استفاده کرد.

برای اینکه این کار به درستی صورت گیرد، باید در مرحله اول جملات را به صورت دقیق خواند و پس از آن بدون کپی برداری از آن، جمله جدید را به گونه ای نوشت که مفهوم علمی آن تغییر نکند. بازنویسی مقالات به دلیل عدم امکان تغییر اصطلاحات تخصصی پیچیده است. ادیتور باید علاوه بر تسلط بر زبان انگلیسی، کلمات کلیدی و ترمینولوژی رشته را بداند.

 

 

جمع بندی و سخن پایانی

 

برای بر طرف کردن سرقت ادبی، لازم  است در مرحله نخست با نرم افزار آیتنتیکیت در صد تشابه مقاله خود را با مقالات دیگران تعیین نمود. در مرحله بعد با استفاده از پارافریز و بازنویسی تخصصی، در صد تشابه را تا حد قابل قبول مجلات پایین آورد.

رادان انگلیش ادیت، به عنوان نماینده انحصاری شرکت دانش بنیان انگلیسی، خدمات ویرایش نیتیو و بازنویسی همزمان مقاله را ارایه می دهد. در این نوع خدمت ویرایش و بازنویسی بر اساس گزارش سرقت ادبی انجام شده و در پایان کار، برای اطمینان، گزارش سرقت ادبی گرفته می شود. با توجه به انجام ویرایش همزمان با بازنویسی، تمام ایراد های گرامری و ویرایشی هم به صورت همزمان برطرف می شود. در نهایت برای مقاله شما گواهی تضمین ادیت نیتیو کددار و قابل استعلام از طرف شرکت انگلیسی صادر می شود. این گواهی رایگان  بوده و تا اخذ پذیرش و چاپ مقاله دارای پشتیبانی رایگان است

ترجمه و ویرایش نیتیو با گواهی از انگلستان، 65 تومان کلمه ای