پاسخ به نظرات داوران مقاله، نکات مهم و کلیدی

پاسخ به نظرات داوران مقاله

پاسخ به نظرات داوران مقاله (Response to Reviewers)، یکی از مهمترین کارهایی است که هر محقق و پژوهشگر باید بداند. معمولا بعد از چند هفته یا گاهی چند ماه بعد از سابمیت مقاله در ژورنال در صورتی که خوش شانس باشید، داروان مجله، مقاله شما را داوری کرده و نظرات و کامنت های خود را در از طریق مجله به شما اعلام می کنند. از یک طرف شما خوشحال هستید که بالاخره داروان، جواب داوری را داده اند و از طرف دیگر ناراحت می شوید که باید به تک تک نظرات جواب داده و تلاش کنید که نظر داوران و سردبیر مجله را برای پذیرش مقاله جلب کنید. شما باید بدانید که پذیرش مقاله شما و یا ریجکت مقاله، بستگی تمام و کمال به نحوه پاسخ شما به نظرات داوران مقاله دارد.

پاسخ به نظرات داوران مقاله چگونه است؟

چگونگی پاسخ به ریوایز مقاله، نیاز به دانش و تخصص بالایی داشته و علاوه بر آن محتاج صبوری و خویشتنداری است. هر گونه جواب تند و خارج از عرف، باعث ریجکت شدن مقاله و هدر رفتن تلاش  های چند ساله شما خواهد شد. پاسخ به داوران مجله یکسری اصول و نکاتی دارد که در اینجا بیان می شود. بی شک رعایت آنها می تواند شانس پذیرش مقاله شما را به شدت افزایش دهد. برای تهیه بهتر جواب دوران مجله یا ژورنال، بهتر  است در مرحله نخست، انواع کامنت های داوران را بشناسیم.

کامنت های داوران مقاله به چند دسته عمده تقسیم می شوند؟

  1. کامنت های علمی داوران: این گروه از کامنتهای داوران به ایرادهای و یا شبهات علمی مقاله برمیگردد. شما باید این گونه کامنتها را بر اساس استدلال های علمی و با استناد بر مقالات و کتاب های معتبر جواب دهید. از جدال های بیهوده صرف نظر کنید و با کمال احترام، استدلال علمی خود را آورده و تلاش کنید که نظر داور را جلب کنید. در صورتی که ایراد علمی به مقاله شما وارد است، آن را قبول کرده و ضمن تشکر از داوران، ایراد را برطرف کنید. بر اساس تجربه، ثابت شده است که جواب های معقول و علمی بهترین نتیجه را در پی خواهند شد.
  2. کامنت های ساختاری داوران: این گروه از کامنتها به ایراد های ساختاری مقاله شما اشاره دارد. این ایرادها باید با مراجعه به راهنمای مجله برطرف شود. معمولا این ایراد ها، چالشی نبوده و با رعایت اصول فرمت بندی بر اساس راهنمای مجله برطرف می شوند.
  3. کامنت های ویرایشی و گرامری داوران: این گروه کامنتها، ایرادهای ترجمه، ویرایش و یا ادیت مقاله شما را به چالش می کشند. نحوه پاسخ دادن به داوران مجله در اینجا متفاوت است. امروز بسیاری از مجلات انگلیسی برای اطمینان از برطرف شدن ایرادهای ویرایشی و گرامری، به شما توصیه می کنند که از خدمات ویرایش نیتیو استفاده کنید. همچنین درخواست گواهی ادیت معتبر می کنند. در این موارد باید، ویرایش نیتیو مقاله را به یک شرکت ویرایش از امریکا یا انگلستان واگذار کرده و بعد از ادیت مقاله، گواهی کددار با قابلیت صحت سنجی گرفته و به مجله بدهید. دقت کنید ویرایش نیتیو مقاله فقط باید توسط شرکت های ویراستاری معتبر و از کشورهای انگلیسی زبان ارایه شود. حتی گواهی از کشورهای غیر انگلیسی زبان مانند هلند، هند مورد پذیرش بسیاری از مجلات معتبر نیست.
بیشتر بدانیم:
روش های کاهش درصد همانندجویی مقاله

نکات کلیدی که در زمان ریوایز مقاله و نحوه پاسخ به داوران کدام هستند؟

  1. داور را به عنوان یاور ببینید.
  2. از کامنت های داور برای بهبود مقاله خود استفاده کنید.
  3. نگاه علمی و استدلالی به کامنت ها داشته باشید نه نگاه احساسی.
  4. تهیه جواب داوران را بلافاصله بعد از مشاهده کامنت ها شروع نکنید. بهتر یک یا چند روز، بعد از مشاهده کامنت و بعد از آرامش شروع به بررسی کامنت ها کنید.
  5. به همه سوالات و کامنتهای داوران جواب دقیق بدهید.
  6. در جواب داوران مجله، به اسناد علمی مانند مقالات و کتب استناد کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

نحوه پاسخ به نظرات داوران مقاله، نقش کلیدی در پذیرش مقاله شما دارد. در اینجا نکات کلیدی و مهمی که باید رعایت شود را ذکر کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه ثبت سفارشتماس